Trápí vás padání vlasů po covidu? Máme řešení!

Padání Vlasů Po Covidu

Co je vypadávání vlasů po covidu

Vypadávání vlasů po prodělání covidu-19 je bohužel častým jevem. Mnoho lidí si po zotavení z infekce všimne zvýšeného množství vlasů na hřebenu, v umyvadle nebo na polštáři. Dobrou zprávou je, že ve většině případů se jedná o dočasný stav, který se časem sám upraví. Příčinou vypadávání vlasů po covidu je pravděpodobně stres, kterému je organismus během nemoci vystaven. Vysoká horečka, zánět v těle a celkové oslabení imunity můžou narušit přirozený cyklus růstu vlasů a vést k jejich nadměrnému vypadávání. Tento typ vypadávání vlasů se nazývá telogenní efluvium a obvykle se projeví 2-3 měsíce po prodělání stresující události, tedy i po covidu. Pokud vás trápí nadměrné padání vlasů, je vhodné navštívit dermatologa. Ten dokáže posoudit závažnost problému a vyloučit jiné možné příčiny vypadávání vlasů. Zároveň vám může doporučit vhodné přípravky a postupy, které podpoří růst nových vlasů. Mezi ně patří například šetrná péče o vlasy a pokožku hlavy, užívání vitamínů a minerálů pro zdravé vlasy nebo aplikace speciálních sér a lotionů.

Proč covid způsobuje vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů po prodělaném covidu-19 není bohužel žádná novinka. Mnoho lidí, kteří se s touto nemocí potýkali, zaznamenalo i měsíce po uzdravení zvýšenou ztrátu vlasů. Dobrou zprávou je, že ve většině případů se jedná o dočasný stav. Proč ale k padání vlasů po covidu vlastně dochází?

Hlavním viníkem je v tomto případě stres, který nemoc na organismus uvrhne. Vysoké horečky, zánět v těle a celkové oslabení organismu můžou narušit přirozený cyklus růstu vlasů a posunout vlasové folikuly do fáze vypadávání. Tento typ vypadávání vlasů se nazývá telogenní efluvium a obvykle se projevuje zhruba 3 měsíce po prodělané nemoci.

Kromě stresu se na vypadávání vlasů po covidu může podílet i samotný virus, který může ovlivňovat imunitní systém a způsobovat záněty i v oblasti vlasových folikulů. Důležitou roli hraje i psychika – úzkost a strach z nemoci můžou zhrubnout kolagen kolem vlasových folikulů, což vede k jejich oslabení a následnému vypadávání.

I když je vypadávání vlasů po covidu nepříjemné, je důležité si uvědomit, že se jedná o dočasný stav. Většinou se růst vlasů během několika měsíců sám obnoví.

Jak časté je vypadávání vlasů po covidu

Vypadávání vlasů, odborně nazývané telogenní efluvium, je bohužel poměrně častým jevem po prodělání onemocnění covid-19. Ačkoliv přesná čísla se liší, studie naznačují, že ztráta vlasů postihuje zhruba 20 % pacientů, kteří se s covidem potýkali. Dobrou zprávou je, že se ve většině případů jedná o dočasný stav. Vypadávání vlasů po covidu je s největší pravděpodobností způsobeno stresem, kterému je organismus během boje s nemocí vystaven. Vysoká horečka, zánět v těle a celkové oslabení imunitního systému mohou narušit přirozený cyklus růstu vlasů, což vede k jejich nadměrnému vypadávání. Obvykle se jedná o difuzní vypadávání, tedy rovnoměrné po celé hlavě. Kdy se začít bát? Pokud vypadávání vlasů přetrvává déle než 3 měsíce, je na místě navštívit dermatologa. Specialista posoudí váš zdravotní stav a vyloučí případné jiné příčiny. Zároveň vám může doporučit vhodné doplňky stravy s vitamíny a minerály, které podpoří růst vlasů.

Příznaky a projevy

Padání vlasů po prodělaném covidu-19, odborně nazývané telogenní efluvium, je bohužel častým jevem. Dobrou zprávou je, že se ve většině případů jedná o dočasný stav. Vlasy začnou padat obvykle 2-3 měsíce po odeznění akutní fáze onemocnění. Lidé si často všimnou většího množství vlasů na hřebenu, v umyvadle či na polštáři. Někdy může být vypadávání vlasů i dramatičtější, ale i v takovém případě se obvykle jedná o přechodný stav. Mezi faktory, které mohou přispět k vypadávání vlasů po covidu-19, patří vysoká horečka, zánět v těle, užívání některých léků a stres. Pokud vás trápí nadměrné padání vlasů, je vhodné navštívit dermatologa, který může vyloučit jiné příčiny a doporučit vhodnou léčbu.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Pokud po prodělání onemocnění COVID-19 zaznamenáte zvýšené padání vlasů, je pochopitelné, že máte obavy. Ve většině případů se jedná o dočasný stav zvaný telogenní efluvium, který je reakcí organismu na stres z prodělané nemoci. Vlasy obvykle samy dorostou během několika měsíců.

Někdy je ale na místě konzultace s lékařem. Pokud padání vlasů trvá déle než šest měsíců, je velmi intenzivní (více než 100 vlasů denně), objevují se vám na hlavě lysá místa nebo máte další doprovodné příznaky jako svědění, zarudnutí pokožky hlavy, bolest nebo šupinatění, neváhejte vyhledat lékařskou pomoc.

Lékař provede vyšetření a vyloučí případné jiné příčiny vypadávání vlasů, jako jsou například hormonální změny, nedostatek vitamínů a minerálů, autoimunitní onemocnění nebo kožní infekce. Na základě diagnózy vám pak doporučí vhodnou léčbu, která může zahrnovat lokální přípravky s minoxidilem, doplňky stravy s vitamíny a minerály nebo v závažnějších případech i medikamentózní léčbu.

Léčba a domácí péče

Padání vlasů po prodělaném onemocnění covid-19, odborně telogenní efluvium, je častým jevem. Dobrou zprávou je, že jde o dočasný stav a vlasy vám s největší pravděpodobností dorostou. Existuje několik způsobů, jak podpořit růst vlasů a zmírnit jejich vypadávání. Dbejte na vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály, jako je železo, zinek, biotin a vitamín D. Tyto živiny jsou důležité pro zdravý růst vlasů. Na trhu je k dispozici řada volně prodejných doplňků stravy, které obsahují tyto vitamíny a minerály. Před jejich užíváním se ale vždy poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. Jemně s vlasy manipulujte a vyhněte se hrubému česání, tepelné úpravě a přílišnému stahování do copů. Tyto faktory můžou vlasy zatěžovat a vést k jejich lámání. Používejte šetrné šampony a kondicionéry určené pro jemné vlasy. Pravidelně si masírujte pokožku hlavy. Masáž stimuluje krevní oběh a podporuje růst vlasů. Pokud je padání vlasů nadměrné nebo přetrvává déle než několik měsíců, vyhledejte lékaře. Může vám doporučit další vyšetření nebo léčbu, například lokální kortikosteroidy nebo minoxidil. Nejdůležitější je zachovat klid a trpělivost. Růst vlasů je pomalý proces a může trvat i několik měsíců, než se dostaví viditelné výsledky.

Tipy pro zdravé vlasy

Padání vlasů po prodělání covidu-19 je bohužel častým jevem. Dobrá zpráva je, že se ve většině případů jedná o dočasný stav. Tělo se s nemocí vyrovnává a s ním i vlasové folikuly. Existuje ale několik tipů, jak vlasy podpořit a urychlit jejich regeneraci. Strava hraje klíčovou roli. Zaměřte se na potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, železo, zinek a biotin. Doplnit je můžete i formou doplňků stravy, ale vždy po konzultaci s lékařem. Důležitá je také šetrná péče o vlasy a pokožku hlavy. Používejte jemné šampony bez sulfátů a silikonů a vlažnou vodu. Vlasy nechte volně uschnout nebo je šetrně vysušte fénem s chladným vzduchem. Vyhněte se horkému stylingu, agresivnímu česání a přílišnému tahání. Stres může padání vlasů zhoršovat. Dopřejte si proto dostatek odpočinku, relaxace a pohybu na čerstvém vzduchu. Pokud je padání vlasů nadměrné, trvá déle než 3 měsíce nebo máte jiné obtíže, neváhejte se obrátit na dermatologa. Ten dokáže určit příčinu a doporučit vhodnou léčbu.

Vlastnost Padání vlasů po covidu Běžné padání vlasů
Typ padání vlasů Telogenní efluvium Androgenní alopecie (u mužů), Telogenní efluvium (stres, hormonální změny)
Začátek padání vlasů 2-3 měsíce po infekci Postupné, závisí na typu

Zdá se, že covid-19 si vybírá daň i na našich tělech, a to i dlouho poté, co akutní fáze nemoci odezní. Padání vlasů je jen jedním z mnoha příznaků, které nám připomínají, jak komplexní dopad může tato nemoc mít.

Radomír Novotný

Kdy očekávat opětovný růst vlasů

Pro mnoho lidí je vypadávání vlasů po prodělaném covidu-19 nepříjemným překvapením. Dobrou zprávou je, že se jedná o dočasný stav. Kdy se ale můžete těšit na opětovný růst vlasů?

Tělo po prodělaném onemocnění, jako je i covid-19, prochází regenerací a obnovou. Vypadávání vlasů, odborně telogenní efluvium, je reakcí na stres, kterému bylo tělo vystaveno. Imunitní systém se soustředí na boj s virem a na obnovu vlasových folikulů nezbývá tolik energie.

Většinou k vypadávání vlasů dochází 2 až 3 měsíce po prodělání nemoci. Dobrou zprávou je, že vlasové folikuly nejsou trvale poškozené, pouze přechází do klidové fáze.

Opětovný růst vlasů je individuální a závisí na celkovém zdravotním stavu, životosprávě a genetických predispozicích. U většiny lidí se růst vlasů obnoví spontánně během 6 až 9 měsíců. U některých to může trvat i déle, až 12 měsíců.

Pro urychlení růstu vlasů je důležité dodržovat zdravý životní styl, stravovat se vyváženě a dopřávat si dostatek spánku. Důležitý je dostatečný příjem vitamínů a minerálů, zejména železa, zinku a biotinu. Vhodná je také konzumace potravin bohatých na omega-3 mastné kyseliny.

Podpora a sdílení zkušeností

Padání vlasů po prodělaném covidu-19 je bohužel častým jevem, který postihuje muže i ženy. Dobrou zprávou je, že se ve většině případů jedná o dočasný stav. Pokud vás trápí vypadávání vlasů po onemocnění covidem-19, nejste v tom sami. Existuje mnoho lidí, kteří si procházejí stejnou zkušeností a sdílí své příběhy, rady a tipy na internetu. Online diskuzní fóra a podpůrné skupiny se staly cenným zdrojem informací a útěchy pro ty, kteří se s tímto problémem potýkají. Na těchto platformách se můžete anonymně podělit o své obavy, zeptat se na otázky a získat podporu od lidí, kteří vám rozumí. Kromě sdílení zkušeností s vypadáváním vlasů po covidu-19 se na těchto platformách často dozvíte i o různých typech léčby a doplňcích stravy, které ostatním pomohly. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny rady a tipy, se kterými se na internetu setkáte, jsou vhodné pro každého. Předtím, než vyzkoušíte jakoukoli novou léčbu nebo doplněk stravy, je vždy nejlepší poradit se se svým lékařem nebo dermatologem.