Ambrobene sirup: Úleva od kašle pro celou rodinu
Co je Ambrobene sirup?
Ambrobene sirup je běžný přípravek na kašel, který výborně zabírá díky látce ambroxol hydrochlorid. Tenhle sirup patří mezi léky, co dokážou účinně rozředit hustý hlen v průduškách a pomáhají s jeho vykašláváním.
Když vás trápí kašel s hustým hlenem, třeba při zánětu průdušek, krku nebo dutin, je Ambrobene sirup skvělou volbou. Můžou ho užívat jak dospělí, tak děti od dvou let věku.
Nezapomeňte ale, že i když je Ambrobene běžně dostupný, pořád je to lék. Proto je fajn poradit se v lékárně nebo s doktorem, jak ho správně užívat, a před použitím si projít příbalový leták.
Účinná látka a její působení
Ambrobene sirup je skvělý pomocník při kašli, který obsahuje léčivou látku ambroxol hydrochlorid. Tenhle sirup patří mezi léky, kterým se říká mukolytika - ty pomáhají rozpouštět nepříjemný hlen v dýchacích cestách a díky tomu se vám lépe vykašlává. Když vás trápí akutní nebo vleklé problémy s dýcháním, třeba bronchitida nebo zánět dutin, kde se tvoří hustý hlen, Ambrobene sirup vám může pomoct. Je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti od dvou let. Kolik sirupu a jak dlouho ho brát záleží na tom, kolik vám je let a jak moc jste nemocní. Než začnete Ambrobene užívat, nezapomeňte si projít příbalový leták. Kdyby vám něco nebylo jasné, zeptejte se v lékárně nebo zajděte za doktorem.
Typy kašle a použití sirupu
Když vás trápí kašel, tělo se tím vlastně brání a snaží se zbavit hlenu a škodlivin v dýchacích cestách. Kašel může být různý - někdy suchý a dráždivý, jindy zase vlhký s hlenem. Ten suchý, který přichází bez hlenu, většinou vzniká kvůli podráždění sliznice. Na jeho zklidnění existují speciální léky potlačující dráždění. U vlhkého kašle je to jiné - tam se tvoří hlen, který vlastně pomáhá čistit dýchací cesty od nečistot. Proto se při vlhkém kašli používají léky na podporu vykašlávání. Ambrobene sirup je právě jedním z takových léků - obsahuje ambroxol, který pomáhá ředit hustý hlen a usnadňuje jeho vykašlávání. Když máte vlhký kašel třeba při bronchitidě nebo podobných potížích s dýchacími cestami, Ambrobene sirup může pomoct. Je to účinný pomocník, ale než ho začnete užívat, zajděte se poradit do lékárny nebo k doktorovi. Ambrobene sirup je sice osvědčený lék, ale je důležité vědět, jestli je pro váš typ kašle ten pravý.
Vlastnost | Ambrobene sirup | Jiný sirup proti kašli |
---|---|---|
Účinná látka | Ambroxol hydrochlorid | |
Forma | Sirup | Sirup |
Vhodné pro děti | Ano (od určitého věku - viz příbalový leták) |
Dávkování pro děti a dospělé
Jak správně užívat Ambrobene sirup? Dávky se mění podle toho, jak je člověk starý a jak moc kašle. Je fakt důležité číst příbalový leták a řídit se tím, co řekne doktor nebo lékárník. U dětí musíme být extra opatrní a vybrat správnou variantu pro jejich věk.
Když jste dospělý nebo máte dítě nad 12 let, berte první dva až tři dny 10 ml třikrát za den. Pak už stačí brát jen 10 ml dvakrát denně.
Děti mezi 6 a 12 lety většinou potřebují 5 ml dvakrát až třikrát za den. Menším dětem od 2 do 6 let dáváme 2,5 ml třikrát denně. Pro miminka a batolata do dvou let by se sirup neměl používat, dokud to neschválí doktor.
Tohle jsou jen základní informace a neměli byste se podle nich řídit bez porady s odborníkem. Vždycky je lepší zajít k doktorovi nebo do lékárny a zeptat se, než si začnete Ambrobene nebo jiný lék brát sami. Léčit se na vlastní pěst může být risk.
Možné nežádoucí účinky
Stejně jako ostatní léky proti kašli může mít i Ambrobene sirup vedlejší účinky, které se ale nemusí objevit u každého uživatele.
Jestli se u vás projeví některá z těchto reakcí, okamžitě přestaňte sirup užívat a vyhledejte doktora:
Známky alergické reakce - oteklý obličej, rty, jazyk nebo krk, problémy s dýcháním či polykáním, vyrážka na kůži nebo svědění.
Další možné vedlejší účinky jsou:
Pocit na zvracení
Zvracení
Bolesti břicha
Průjem
Pálení v žaludku
Bolest hlavy
Motání hlavy
Únava a ospalost
Kdyby se u vás objevily jakékoliv vedlejší účinky, zajděte se poradit s doktorem nebo do lékárny. Tohle platí i pro účinky, co tady nejsou vypsané.
Kdy se poradit s lékařem
I když používáte běžně dostupné léky proti kašli jako Ambrobene sirup, někdy prostě musíte zajít k doktorovi. Zvlášť když vás kašel trápí už přes týden, nebo se dokonce zhoršuje. Rozhodně nečekejte, pokud máte vysokou teplotu, vykašláváte krev, nebo vás hodně bolí na prsou. To samé platí, když se vám těžko dýchá nebo sípáte. Tyhle příznaky můžou znamenat něco vážnějšího, co by měl doktor rozhodně zkontrolovat. A pozor - než začnete Ambrobene sirup užívat, poraďte se s lékařem hlavně v případě, že jste těhotná nebo kojíte. Stejně tak by měli být opatrní lidé s astmatem, chronickou bronchitidou nebo cukrovkou, no a samozřejmě je potřeba dávat pozor u dětí.
Dostupnost a cena Ambrobene sirupu
Ambrobene sirup patří mezi nejoblíbenější přípravky na kašel, které běžně seženete v každé lékárně u nás. Nemusíte kvůli němu ani k doktorovi, protože je volně prodejný. Ceny se sice mezi lékárnami trochu liší, ale celkově je sirup cenově dostupný pro každého.
Ambrobene sirup můžete koupit v několika velikostech balení. Menší lahvičku oceníte třeba na dovolené nebo když potřebujete léčit kašel jen pár dní. Větší balení se zase vyplatí rodinám s dětmi nebo lidem, které kašel trápí častěji.
Než sirup začnete užívat, nezapomeňte si projít příbalový leták s dávkováním. Pokud si s čímkoliv nejste jistí, zajděte se poradit do lékárny nebo ke svému lékaři.
Ambrobene sirup? Ten mi vždycky maminka dávala, když jsem byl malý a nemohl jsem se zbavit kašle. Hned mi bylo líp!
Matěj Procházka
Alternativy k Ambrobene sirupu
Když vás trápí kašel, nemusíte hned sáhnout po Ambrobene sirupu. Na našem trhu najdete spoustu jiných účinných přípravků, které by vám mohly lépe vyhovovat.
Klíčové je rozpoznat, jaký typ kašle vlastně máte. Trápí vás suchý, dráždivý kašel? V tom případě sáhněte po lécích, které kašlací reflex potlačují - třeba po přípravcích s butamirátem, dexmetorfanem nebo levodropropizinem. Pokud vás naopak trápí vlhký kašel s hustým hlenem, pomůžou vám léky na jeho zředění a snadnější vykašlávání. Tady můžete vyzkoušet přípravky s acetylcysteinem, ambroxolem (ten najdete i v Ambrobene) nebo bromhexinem.
Pro ty, kdo dávají přednost přírodní cestě, existuje řada bylinných sirupů. Oblíbené jsou směsi s jitrocelem, mateřídouškou, tymiánem nebo lipou. Tyto bylinky dokážou zklidnit podrážděné dýchací cesty a zmírnit kašel.
Než si ale jakýkoliv lék na kašel vyberete, zajděte se poradit do lékárny nebo k doktorovi. Tohle je zvlášť důležité pro děti, těhotné a kojící maminky a lidi s chronickými nemocemi.
Tipy pro úlevu od kašle
Když vás trápí kašel při nachlazení nebo chřipce, dokáže pěkně potrápit, zvlášť v noci. Naštěstí máme spoustu možností, jak s ním bojovat. Jednou z nich je třeba Ambrobene sirup - obsahuje látku ambroxol, která pomáhá rozpustit zahleněné průdušky a lépe odkašlat. Při jeho užívání je fajn držet se rad od doktora nebo lékárníka.
Co dalšího můžete udělat, aby vám bylo líp:
Hodně pijte - vodu, čaje nebo si uvařte vývar.
Pusťte si doma zvlhčovač nebo si dejte parní lázeň.
Vyhýbejte se cigaretám a všemu, co dráždí - prachu nebo kouři.
Dopřejte si klid na lůžku.
Kdyby kašel neustupoval ani po týdnu, zhoršoval se nebo se přidala horečka, zajděte radši k doktorovi.
Publikováno: 11. 04. 2025
Kategorie: zdraví