Vše, co potřebujete vědět o neštovicích u dětí: Prevence a léčba

Neštovice U Dětí

Co jsou neštovice u dětí?

Neštovice jsou virové onemocnění způsobené virem Varicella zoster. Tento virus se šíří kapénkovou nákazou a je velmi nakažlivý. Nejčastěji postihuje děti, ale může se vyskytnout i u dospělých, kteří neměli neštovice v dětství. Onemocnění se projevuje vyrážkou ve formě svědivých puchýřků po celém těle, horečkou a obecným pocitem nemoci. Neštovice jsou obvykle mírné u dětí, ale mohou být závažné u imunodeficientních jedinců.

Příznaky neštovic u dětí.

Příznaky neštovic u dětí se obvykle projevují výskytem malých, svědivých pupínků, které se postupně mění v puchýřky naplněné tekutinou. Tyto puchýřky se poté začnou postupně přeměňovat na krusty. Dítě může mít také horečku, bolesti hlavy a celkovou malátnost. Neštovice se často objevují nejprve na trupu a následně se šíří i na obličej, končetiny a do ústní dutiny. Je důležité zajistit dostatečný odpočinek dítěti a zabránit mu ve škrábání pupínků, aby nedošlo k infekci nebo tvorbě jizev.

Jak se neštovice šíří a jak je možné předcházet?

Neštovice se šíří vzdušnou cestou prostřednictvím kapének, které obsahují virus Varicella zoster. Dítě s neštovicemi je nakažlivé den před výskytem vyrážek až do doby, kdy všechny pupínky vyschnou a zahojí se. K prevenci šíření neštovic je důležité dodržovat hygienická opatření - pravidelné mytí rukou, vyhýbat se kontaktu s nemocnými jedinci a udržovat čistotu ve společných prostorech. Očkování proti neštovicím je také účinnou prevencí, zejména u dětí starších 1 roku.

Domácí léčba neštovic u dětí.

Domácí léčba neštovic u dětí je zaměřena na zmírnění příznaků a urychlení hojení vyrážek. Důležité je udržovat dítě v čistém a chladném prostředí, aby se zabránilo svědění a možnému škrábání postižených míst. Koupání ve studené vodě s přidáním sody bikarbonátu může pomoci zmírnit svědění. Dítěti je třeba zajistit dostatek tekutin a odpočinku. Lékaři doporučují střídmé používání antipyretik a nesteroidních protizánětlivých léků k regulaci horečky a bolesti. Při jakýchkoli komplikacích byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při neštovicích u dětí?

Když se u dítěte objeví vysoká horečka (nad 38,9 °C), zvracení, bolesti hlavy nebo zmatek, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Stejně tak pokud jsou pupínky velmi červené, otékají, hnisají nebo se rozšiřují do očního okolí. U kojenců mladších než tři měsíce je nutné ihned kontaktovat lékaře při podezření na neštovice. Dále je indikováno navštívit lékaře v případě, že má dítě obtíže s dýcháním nebo pokud se objeví jakékoli komplikace spojené s neštovicemi.

Publikováno: 07. 03. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Viktorie Nováková

Tagy: neštovice u dětí