Aerius sirup: Úleva od alergie pro malé i velké

Aerius Sirup

Co je Aerius sirup?

Aerius sirup je lék, který obsahuje léčivou látku desloratadin. Desloratadin patří do skupiny léků nazývaných antihistaminika. Aerius sirup se používá k léčbě příznaků alergické rýmy (zánětu nosní sliznice způsobeného alergií, jako je senná rýma nebo alergie na roztoče) a chronické idiopatické kopřivky (chronické vyrážky, svědění a/nebo tvorba pupínků na kůži). Aerius sirup ulevuje od příznaků, jako je kýchání, svědění nosu, výtok z nosu, svědění, zarudnutí a slzení očí, svědění patra a kašel. Aerius sirup je určen pro dospělé, dospívající a děti od 1 roku věku. Je důležité si uvědomit, že Aerius sirup není určen k léčbě všech typů alergií. Vždy se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem o vhodnosti použití Aerius sirupu pro vaše konkrétní potřeby. Před užíváním si vždy pečlivě přečtěte příbalový leták a řiďte se pokyny svého lékaře.

Pro koho je určen?

Aerius sirup je lék určený k léčbě alergické rýmy (senné rýmy) a chronické idiopatické kopřivky (chronické vyrážky z neznámé příčiny) u dospělých a dětí od 1 roku. Obsahuje léčivou látku desloratadin, která patří do skupiny léků nazývaných antihistaminika. Tyto léky blokují účinky histaminu, látky produkované tělem v reakci na alergeny, která způsobuje alergické příznaky, jako je kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka.

Vlastnost Aerius sirup
Účinná látka Desloratadin
Použití Alergická rýma, kopřivka
Dávkování Závisí na věku a hmotnosti, viz příbalový leták
Vedlejší účinky Viz příbalový leták
Dostupnost Pouze na lékařský předpis

Aerius sirup je určen pro pacienty, kteří preferují tekutou formu léku, například děti nebo osoby, které mají potíže s polykáním tablet. Je důležité si uvědomit, že Aerius sirup není určen k léčbě akutních alergických reakcí, jako je anafylaxe. V takových případech je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Před užitím Aerius sirupu je důležité se poradit s lékařem nebo lékárníkem, zejména pokud užíváte jiné léky, trpíte jinými zdravotními potížemi nebo jste těhotná či kojíte.

Aerius sirup, sladká úleva, co rýmu zahání do sleva. Ale pozor, zázraky neumí, jen alergii na chvíli zkrotit umí.

Eliška Krásnohorská

Jak Aerius sirup funguje?

Aerius sirup obsahuje léčivo desloratadin. Desloratadin patří do skupiny léků nazývaných antihistaminika. Antihistaminika pomáhají zmírnit alergické reakce tím, že blokují účinky histaminu v těle. Histamin je látka, kterou tělo produkuje v reakci na alergeny, jako jsou pyl, prach nebo srst zvířat. Když se histamin naváže na své receptory v těle, způsobuje příznaky alergie, jako je kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Desloratadin blokuje vazbu histaminu na jeho receptory a tím zmírňuje alergické příznaky. Aerius sirup je určen k léčbě příznaků alergické rýmy (senné rýmy) a chronické idiopatické kopřivky (kožní vyrážky). Sirup je určen pro dospělé a děti od 1 roku věku.

Dávkování a užívání sirupu

Aerius sirup se užívá ústy a je určen k perorálnímu podání. Před užitím lahvičku důkladně protřepejte. K odměření správné dávky sirupu použijte přiloženou odměrku. Nikdy nepoužívejte kuchyňskou lžičku, protože by mohlo dojít k předávkování. Dávkování sirupu Aerius se liší v závislosti na věku pacienta a závažnosti jeho příznaků. Vždy dodržujte pokyny svého lékaře nebo lékárníka a neužívejte více sirupu, než je předepsáno. Pokud si nejste jistí správným dávkováním, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem. Aerius sirup lze užívat s jídlem nebo bez jídla. Pokud se u Vás objeví jakékoli nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy, sucho v ústech nebo ospalost, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Tyto nežádoucí účinky jsou obvykle mírné a samy odezní. Pokud však přetrvávají nebo se zhoršují, vyhledejte lékařskou pomoc.

Možné nežádoucí účinky

Aerius sirup, stejně jako všechny léky, může mít nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Většinou jsou tyto účinky mírné a přechodné. Mezi časté nežádoucí účinky Aerius sirupu, které se mohou vyskytnout u více než 1 z 100 pacientů, patří bolest hlavy, sucho v ústech, únava a nespavost, zejména u dětí. Méně časté nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout u méně než 1 ze 100 pacientů, zahrnují bušení srdce, bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem, kožní vyrážku, svědění a kopřivku. Vzácné nežádoucí účinky, které se mohou vyskytnout u méně než 1 z 1 000 pacientů, zahrnují alergické reakce, jako je angioedém (otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla), potíže s dýcháním a anafylaktický šok. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli nežádoucí účinek, obraťte se na svého lékaře nebo lékárníka. To platí i pro nežádoucí účinky, které nejsou uvedeny v této informaci o léčivu.

Kdy se Aerius sirup nesmí užívat?

Aerius sirup se nesmí užívat, pokud jste alergičtí na desloratadin nebo na kteroukoli další složku tohoto léku. Příznaky alergické reakce mohou zahrnovat vyrážku, svědění, potíže s dýcháním nebo otok obličeje, rtů, jazyka nebo hrdla. Pokud se u vás vyskytne jakýkoli z těchto příznaků, okamžitě přestaňte sirup užívat a vyhledejte lékařskou pomoc.

Dále byste neměli užívat Aerius sirup, pokud trpíte závažným onemocněním jater. Pokud si nejste jisti, zda se vás to týká, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Před užíváním sirupu Aerius se poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem, pokud užíváte jiné léky, včetně léků vydávaných bez lékařského předpisu, rostlinných přípravků a doplňků stravy. Některé léky mohou interagovat s desloratadinem a způsobit nežádoucí účinky.

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech zdravotních potížích, které máte, zejména o onemocnění ledvin. Váš lékař může upravit dávkování nebo vám doporučit jiný lék.

Aerius sirup není určen pro děti mladší 1 roku. Pro děti od 1 do 5 let je k dispozici jiná léková forma.

Vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci a řiďte se pokyny svého lékaře nebo lékárníka.

Uchovávání a dostupnost léku

Aerius sirup je léčivý přípravek, který je dostupný bez lékařského předpisu v lékárnách. Pro zajištění jeho správného účinku a bezpečnosti je důležité ho uchovávat mimo dohled a dosah dětí. Sirup by měl být uchováván v původním obalu při teplotě do 25 °C, aby byl chráněn před vlhkostí a světlem. Nepoužívejte Aerius sirup po uplynutí doby použitelnosti, která je uvedena na obalu. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce. Po prvním otevření lahvičky je sirup možné používat po dobu 6 měsíců.

Před použitím je nutné lahvičku s Aerius sirupem protřepat. Pokud se vaše příznaky nezlepší do 3 dnů od užívání sirupu, nebo se naopak zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Stejně tak, pokud se u vás vyskytnou závažné nežádoucí účinky, přerušte užívání sirupu a kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Petra Sládková

Tagy: aerius sirup | léčivo