Příznaky covid-19: Jak je poznat a co dělat

Příznaky Covid

Horečka

Horečka je jedním z hlavních příznaků onemocnění covid-19. Projevuje se zvýšením tělesné teploty nad 38 stupňů Celsia. Tento stav může být spojen s pocitem horka, zimnice nebo pocením. Je důležité pravidelně měřit teplotu a v případě horečky zůstat doma, odpočívat a dodržovat hygienická opatření. Při trvání horečky déle než několik dní je vhodné konzultovat situaci s lékařem.

Kašel

Kašel je dalším častým příznakem onemocnění covid-19. Může se projevovat suchým, dráždivým kašlem nebo s hlenovitými vykašlávky. Pokud trvá déle než tři týdny nebo se zhoršuje, je důležité konzultovat s lékařem. Kašel může být doprovázen bolestí hrudníku nebo zad, a to zejména při hlubokém nádechu či kašlání. Pokud se objeví kašel společně s dalšími symptomy covidu-19, jako je horečka či dušnost, je vhodné podstoupit testování na koronavirus a dodržovat izolaci doma do výsledků testu.

Dušnost

Dušnost je jedním z hlavních příznaků covid-19 a může se projevovat jako obtížné dýchání nebo pocit nedostatku vzduchu. Tento symptom je způsoben zánětem plic, který může vést k jejich postižení a snížení kyslíku v krvi. Pokud začnete cítit dušnost, je důležité okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, zejména pokud se objeví spolu s dalšími příznaky covid-19 jako horečka nebo kašel. Dušnost může být vážným známkou komplikací onemocnění a neměla by být podceňována.

Únava

Únava je jeden z hlavních příznaků infekce covid-19. Lidé s touto nemocí často trpí silnou únavou, která může být vyčerpávající a dlouhotrvající. Tento stav může ovlivnit schopnost pacienta plnit běžné denní úkoly a vést k celkovému pocitu slabosti. Je důležité si uvědomit, že únava není pouze fyzická, ale může také zahrnovat duševní vyčerpání a narušení koncentrace. Pokud se u vás objeví neobvyklá a výrazná únava bez zjevného důvodu, je vhodné konzultovat s lékařem a podstoupit testování na covid-19.

Svalové bolesti

Svalové bolesti jsou dalším častým příznakem onemocnění covid-19. Mnoho pacientů popisuje pocit tíhy nebo bolesti v svalích, zejména v zádech, končetinách nebo krku. Tyto bolesti mohou být intenzivní a ovlivnit každodenní aktivity postižené osoby. Je důležité si uvědomit, že svalové bolesti mohou být doprovázeny i jinými symptomy jako je horečka, únava nebo kašel. Pokud se u vás objeví svalové bolesti spojené s podezřením na nákazu covid-19, je vhodné kontaktovat lékaře a dodržovat pokyny ohledně izolace a testování.

Ztráta chuti k jídlu

Ztráta chuti k jídlu je jeden z možných příznaků infekce covid-19. Pokud zjistíte, že se vám nechce jíst nebo máte výrazně snížený zájem o jídlo, může to být důsledek onemocnění. Tento příznak je spojen s celkovou únavou a malátností, které jsou typické pro průběh nemoci. Je důležité dbát na dostatečný přísun tekutin a živin i přes nedostatek chuti k jídlu. V takovém případě je vhodné konzultovat situaci s lékařem a dodržovat doporučení ohledně stravy a pitného režimu.

Ztráta čichu nebo chuti

Ztráta čichu nebo chuti je jedním z nejcharakterističtějších příznaků infekce covid-19. Tento symptom se může objevit samostatně nebo společně s dalšími známkami onemocnění. Ztráta čichu může být úplná (anosmie) nebo částečná (hyposmie), což znamená snížení citlivosti na vůně. Stejně tak ztráta chuti k jídlu může vést ke sníženému vnímání chutí potravy a následnému poklesu apetitu. Tyto symptomy jsou důležité sledovat, protože mohou naznačovat možnost nákazy koronavirem a je vhodné konzultovat lékaře a podstoupit testování na covid-19.

Bolest hlavy

Bolest hlavy je dalším častým příznakem onemocnění covid-19. Lidé s tímto onemocněním mohou trpět na silné bolesti hlavy, které se mohou projevovat jako tlaková bolest nebo migréna. Bolest hlavy může být doprovázena i citlivostí na světlo a zvuk. Pokud se u vás objeví tento příznak společně s dalšími symptomy covidu-19, je důležité okamžitě kontaktovat lékaře a dodržovat pokyny ohledně izolace a testování.

Křeče

Křeče mohou být dalším příznakem covid-19, který by neměl být ignorován. Tyto svalové křeče se často vyskytují ve spojení s celkovým vyčerpáním a bolestmi těla. Jsou způsobeny zánětem a stresovou reakcí těla na infekci. Pokud zažíváte neobvyklé svalové křeče, je důležité se poradit s lékařem a dodržovat pokyny odborníků ohledně léčby a odpočinku. Křeče mohou být také spojeny s dehydratací, proto je důležité dostatečně pít vodu a udržovat hydrataci těla.

Zimnice

Zimnice je dalším z příznaků covid-19, který by neměl být podceňován. Projevuje se pocitem chladu a třesem, i když nemusí být spojen s teplotou. Tento symptom může signalizovat infekci v těle a je důležité ho brát vážně. Pokud se u vás objeví zimnice spolu s dalšími symptomy covidu-19, jako jsou horečka, kašel nebo dušnost, měli byste se okamžitě poradit s lékařem a dodržovat pokyny odborníků ohledně testování a izolace.

Publikováno: 01. 03. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Viktorie Nováková

Tagy: příznaky covid | příznaky onemocnění covid-19